200HFR80PV
Manufacturer Part Number:
200HFR80PV
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 800V 200A DO205AC
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 mA @ 800 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
DO-205AC, DO-30, Stud
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AC (DO-30)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.45 V @ 628 A