120NQ045
Manufacturer Part Number:
120NQ045
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 120A D-67
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
5200pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 mA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D-67 HALF-PAK
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67 HALF-PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570 mV @ 120 A