HFA70NH60
Manufacturer Part Number:
HFA70NH60
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 70A D-67
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D-67 HALF-PAK
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
120 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67 HALF-PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 70 A