VSKE270-20
Manufacturer Part Number:
VSKE270-20
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 2KV 270A MAGNAPAK
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
270A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 2000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
MAGN-A-PAK®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000 V