30HFU-100
Manufacturer Part Number:
30HFU-100
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 100V 30A DO203AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35 µA @ 100 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
80 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.45 V @ 30 A