VS-85EPF12
Manufacturer Part Number:
VS-85EPF12
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GP 1.2KV 85A POWIRTAB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
85A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerTab™, PowIRtab™
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
190 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowIRtab™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 85 A