VS-80SQ035TR
Manufacturer Part Number:
VS-80SQ035TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DO204AR
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 mA @ 35 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AR
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530 mV @ 8 A