125NQ015
Manufacturer Part Number:
125NQ015
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 120A D-67
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
7700pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 mA @ 15 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D-67 HALF-PAK
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67 HALF-PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
390 mV @ 120 A