HFA16PB120
Manufacturer Part Number:
HFA16PB120
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GP 1.2KV 16A TO247AC
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
135 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AC Modified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3 V @ 16 A