FRS200CA120
Manufacturer Part Number:
FRS200CA120
Manufacturer/Brand:
SanRex Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 200A
Manufacturer :
SanRex Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 mA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
350 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 200 A