G3S12015P
Manufacturer Part Number:
G3S12015P
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology-GPT
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 42A TO247AC
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
1379pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
42A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 15 A