G5S12015PM
Manufacturer Part Number:
G5S12015PM
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 55A TO247AC
Capacitance @ Vr, F :
1370pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
55A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 15 A