P3D12010K2
Manufacturer Part Number:
P3D12010K2
Manufacturer/Brand:
PN Junction Semiconductor
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 31A TO247-2
Manufacturer :
PN Junction Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
31A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V