G5S06510HT
Manufacturer Part Number:
G5S06510HT
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology-GPT
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 23.8A TO220F
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Current - Average Rectified (Io) :
23.8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V