G5S06506QT
Manufacturer Part Number:
G5S06506QT
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology-GPT
Part of Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 34A 4DFN
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Capacitance @ Vr, F :
395pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
34A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
4-PowerTSFN
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
4-DFN (8x8)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 6 A