G3S06508H
Manufacturer Part Number:
G3S06508H
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology-GPT
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 14A TO220F
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Capacitance @ Vr, F :
550pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
14A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 8 A