G4S06508DT
Manufacturer Part Number:
G4S06508DT
Part of Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 24A TO263
Capacitance @ Vr, F :
395pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
24A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 8 A