G5S06504CT
Manufacturer Part Number:
G5S06504CT
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology-GPT
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 13.8A TO252
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
181pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
13.8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 4 A