G3S06503C
Manufacturer Part Number:
G3S06503C
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology-GPT
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 11.5A TO252
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Capacitance @ Vr, F :
181pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
11.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 3 A