FFPF10UA60ST
Manufacturer Part Number:
FFPF10UA60ST
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
120 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220F-2L
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.3 V @ 10 A