BY880-1000
- Manufacturer Part Number:
- BY880-1000
- Manufacturer/Brand:
- Diotec Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE GEN PURP 1KV 8A AXIAL
- Manufacturer :
- Diotec Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 8A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 µA @ 1 V
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -50°C ~ 175°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 1.5 µs
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1000 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.1 V @ 8 A