1N4007-13
Manufacturer Part Number:
1N4007-13
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO41
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1.3 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AC, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
1.5 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-41/DO-204AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 1 A