SB2003M-TL-E
Manufacturer Part Number:
SB2003M-TL-E
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 2A 6MCPH
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
75pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 µA @ 15 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
20 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
6-MCPH
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 2 A