RA202036XX
Manufacturer Part Number:
RA202036XX
Part of Description:
DIODE GP 2KV 3600A POW-R-DISC
Current - Average Rectified (Io) :
3600A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 mA @ 2000 V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 3000 A