RA201436XX
Manufacturer Part Number:
RA201436XX
Manufacturer/Brand:
Powerex Inc.
Part of Description:
DIODE GP 1.4KV 3600A POW-R-DISC
Manufacturer :
Powerex Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
3600A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 mA @ 1400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
DO-200AD
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
22 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Pow-R-Disc
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 3000 A