VS-SD600N12PC
Manufacturer Part Number:
VS-SD600N12PC
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 600A B-8
Current - Average Rectified (Io) :
600A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35 mA @ 1200 V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
B-8
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
B-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.31 V @ 1500 A