VS-SD1500C30L
Manufacturer Part Number:
VS-SD1500C30L
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 3KV 1600A DO200AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1600A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 3000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Clamp On
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-200AB, B-PUK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.64 V @ 3000 A