F1842D1600
Manufacturer Part Number:
F1842D1600
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 40A MODULE
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 120 A