UFR7150R
Manufacturer Part Number:
UFR7150R
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GEN PURP 500V 70A DO5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
150pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 500 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
75 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 70 A