R7200412XXOO
Manufacturer Part Number:
R7200412XXOO
Manufacturer/Brand:
Powerex Inc.
Part of Description:
DIODE GP 400V 1200A DO200AB
Manufacturer :
Powerex Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
13 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-200AB, B-PUK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 1500 A