R6021022PSYA
Manufacturer Part Number:
R6021022PSYA
Manufacturer/Brand:
Powerex Inc.
Part of Description:
DIODE GP 1KV 220A DO205AB DO9
Manufacturer :
Powerex Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
220A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-45°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
500 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AB, DO-9
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.75 V @ 800 A