MBRH24020R
Manufacturer Part Number:
MBRH24020R
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 240A D-67
Current - Average Rectified (Io) :
240A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720 mV @ 240 A