MBRH240200R
Manufacturer Part Number:
MBRH240200R
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 240A D-67
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
240A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 200 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
D-67
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920 mV @ 240 A