GKN240/14
Manufacturer Part Number:
GKN240/14
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE GP 1.4KV 320A DO205AB DO9
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
320A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60 mA @ 1400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AB, DO-9
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 60 A