MBRH12060R
Manufacturer Part Number:
MBRH12060R
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY REV 60V 120A D-67
Current - Average Rectified (Io) :
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 mA @ 20 V
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750 mV @ 120 A