MBRH12030R
Manufacturer Part Number:
MBRH12030R
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY REV 30V 120A D-67
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 mA @ 20 V
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D-67
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650 mV @ 120 A