JANS1N5418
Manufacturer Part Number:
JANS1N5418
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 3A AXIAL
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
165pF @ 4V
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
B, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A