MURH10020R
Manufacturer Part Number:
MURH10020R
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE GP REV 200V 100A D-67
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 50 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D-67
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
75 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 100 A