VS-300UR30A
Manufacturer Part Number:
VS-300UR30A
Part of Description:
DIODE GP REV 300V 300A DO205AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 mA @ 300 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 200°C
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AB (DO-9)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 942 A