VS-150KS30
Manufacturer Part Number:
VS-150KS30
Part of Description:
DIODE GEN PURP 300V 150A B-42
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35 mA @ 300 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
B-42
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
B-42
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33 V @ 471 A