241NQ035-1
Manufacturer Part Number:
241NQ035-1
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 240A PRM1-1
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
10300pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
240A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 mA @ 35 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
HALF-PAK
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PRM1-1 (Half Pak Module)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
690 mV @ 240 A