VS-T70HF100
Manufacturer Part Number:
VS-T70HF100
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 70A D-55
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 mA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D-55 T-Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-55
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V