VS-T40HF100
Manufacturer Part Number:
VS-T40HF100
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 40A D-55
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 mA @ 1000 V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V