MBR60100
- Manufacturer Part Number:
- MBR60100
- Manufacturer/Brand:
- GeneSiC Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 100V 60A DO5
- Manufacturer :
- GeneSiC Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 mA @ 20 V
- Mounting Type :
- Chassis, Stud Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 150°C
- Package / Case :
- DO-203AB, DO-5, Stud
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- DO-5
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 840 mV @ 60 A