JAN1N6631U
Manufacturer Part Number:
JAN1N6631U
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1.4A D-5B
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Current - Average Rectified (Io) :
1.4A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 µA @ 1000 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
SQ-MELF, E
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-5B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 1.4 A