JAN1N6631
Manufacturer Part Number:
JAN1N6631
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.1KV 1.4A AXIAL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1.4A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 µA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
E, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
60 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 1 A