MSC030SDA070BCT
Manufacturer Part Number:
MSC030SDA070BCT
Part of Description:
DIODE SIL CARB 700V 60A TO247-3
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
1200pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 700 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
700 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 30 A