126SPC200A
Manufacturer Part Number:
126SPC200A
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 120A SPD-3A
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
1800pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.1 mA @ 200 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SPD-3A
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SPD-3A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950 mV @ 120 A