VS-EBU15006HF4
Manufacturer Part Number:
VS-EBU15006HF4
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GP 600V 150A POWERTAB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
PowerTab®
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
100 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowerTab®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.63 V @ 150 A