VS-95PF120W
Manufacturer Part Number:
VS-95PF120W
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 95A DO203AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
95A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 180°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 267 A